Japonsko...všeobecně ;-)

27. listopadu 2008 v 11:55 | Hikari-chaaan :3 |  ♥Nezařazeno♥

Zeměpis

Japonsko, původně nazývaný "Nippon" nebo "Země vycházejícího slunce," je konstituční monarchií a hlavou státu je zde císař Akihito. Parlament se skládá ze dvou komor a celé Japonsko je rozděleno do 47 prefektur.
Japonsko je ostrovním státem rozléhajícím se na 1 900 ostrovech sopečného původu. Pět hlavních ostrovů se nazývá Hokkaido, Honshu, Kyushu, Shikoku a Okinawa. Jeho rozlohá čítá 377 000 km2 a asi 80% jeho povrchu zabírají hory a pohoří (nejvyšší hora = Fuji).
Japonsko je jak jedna z nejlidnatějších zemí světa (125 miliónů obyvatel), tak jednou z tektonicky nejneklidnějších. Zemi sužují častá zamětřesení (ročně až 7 000 otřesů) a podle toho také vypadají japonské stavby, které zemětřesením odolávají velmi dobře.
Hlavní město Japonska se jmenuje Tokio, které čítá (i s přesměstím) 12 miliónů obyvatel. A když už jsme u Tokia, můžeme si o tomto městě říct něco víc.

Tokio

V Tokiu se dosti šetří místem a proto je nejcennějším majetkem pozemek. Tokijčan si nemůže ani koupit auto, pokud na úřadech nedoloží, že je majitelem garáže nebo alespoň parkovacího místa. Navíc vjezd vozidel do centra je omezený a samotní Japonci jezdí spíše na kolech a to klidně i v prvotřídním obleku. Kola můžete klidně odložit na veřejném místě, aniž byste je zamkli a nic se nestane - v Tokiu se kola nekradou!
Jak to bývá zvykem u většiny velkých japonských měst, většina obyvatel žije mimo centrum. Byty zde proto téměř neexistují a věžáky, které najdete, slouží spíše ke kancelářským účelům.
A pokud by se vám už v Tokiu nebo v některé jeho části nelíbilo, můžete odcestovat vlakem a nebo metrem. Vlaky Shinkansen jsou známy po celém světě. Jsou schopny jet rychlostí až 250 km/h. Ve vlacích chodí hostesky a je odtud dokonce možné připojit se na internet, pokud s sebou máte notebook. Cesta na krátkou vzdálenost činí cca 500 yenů, což je na kvalitu služeb pro Japonce velmi přijatelné. Co je zajímavé tak to, že japonské vlaky se díky efektivních měření nezpožďují! A podobně je to i s japonským metrem. Metro bývá čisté a pasažéři kultivovaní. Je zakázáno nahlas mluvit a nebo telefonovat - to smí jen obsluha.

Manga

Jde o velmi populární fenomén. Tento název se používá pro komix se specifickým výtvarným pojetím. Nejčastější používané náměty jsou: škola, vztahy, japonské dějiny, spirituální a jiné motivy. Hrdinové bývají samuraiové, ninjové a pod. Žánrů je mnoho, stejně jako u hraných filmů mohou sahat od akce po psychologické drama... Na základě mangy jsou vyráběny animované seriály, kterým se říká anime.


Japonci

Japonci jsou lidé slušní a disciplinovaní, kteří se uklánějí na pozdrav (a to dokonce i při telefonování). Stoprocentně věří reklamám a cítí potřebu být moderní (to zahrnuje vlastnictví nejnovějšího modelu mobilního telefonu, foťáku...), což je také jeden z důvodu rychlého vývoje Japonska. Japonci se vyžívají ve všem technickém a na ulici můžete narazit na automaty, ze kterých může vypadnout téměř cokoli - od pití přes kondomy až po dámské spodní prádlo.
V Japonsku se považuje za neslušné, pokud telefonujete na veřejném místě a dokonce, pokud telefonujete na ulici. Neslušné je podle Japonců i odmítnout někoho slůvkem "ne" - Japonci vás nikdy neodmítnou, což na druhou stranu nemusí být vždy ku prospěchu, protože pokud se zeptáte na cestu a Japonec ji nezná, navede vás i přesto, že nemá ponětí, kde hledané místo leží.
Obyvatelstvo je stále rozvrstveno podle povolání a příjmů a jednotlivé vrstvy se nemíchají. Je například nemyslitelné, aby si učitel vzal uklízečku. Od stírání sociálních rozdílů jsou tu uniformy - například ty školní, které jsou zvláště na studentkách velmi slušivé.
Japonci jsou neradi foceni a filmováni, ale protože je neslušné řici "ne," neodmítnou vás, ale začnou se místo toho jen lehce odmítavě chichotat. Navíc se vyhýbají přímému očnímu kontaktu, takže uhrančivým přímým pohledem to u opačného pohlaví nevyhrajete. Na druhou stranu, neznamená to, že by Japonci byli stydliví, co se týče sexuálního života. Sexualita není ani v nejmenším tabuizována, najít můžete i spoustu sexshopů.

Sapporro

Sapporro je další z velkých japonských měst. K nalezení zde je například skokanský můstek, na němž se konaly zimní olympijské hry.

Náboženství

Nejrozšířenějším náboženstvím v Japonsku je šintoinsmus a buddhismus. Proniklo sem i křesťanství a jiná náboženství, která jsou však stále v menšině. Do konce 2. světové války byl státním náboženstvím šintoismus, který se řadí mezi animistická náboženství.
Šintoismus nemá žádná psaná přikázání, žádnou bibli a ani žádná zvláštní morální pravidla. Šintoistických svatyní je v Japonsku asi 1 000 000.

Generační vztahy

Japonci uznávají své starší a váží si jich. Podle nich je důležité chovat moudrost starších v úctě. Mladí však nejsou nijak ušlápnutí. V tokijském parku Yoyogi se každou neděli schází japonská mládež. Jde nejen o zábavu, ale tito mladí slouží také jako velká atrakce pro turisty. Mladí se převlékají za postavy z japonské historie, ale i jiných kultur.
Japonci dávají velký důraz na oblečení - považuje se za neslušné, aby vysoce postavený Japonec chodil na veřejnosti neformálně oblečen a to i v nepracovních dnech.

Japonská kuchyně

Na japonském jídelníčku dominují ryby a jiní mořští živočichové (například chobotničky a jiní podmořští tvorové jsou japonskou specialitou). Ten nejtypčitějším japonským pokrmem je sushi. A většina sushi se skládá z následujících přísad: kvalitní rýže (pokud možno nikoshi = originální rýže na sushi), lepidlo na shushi (shushinoko) a řasy (nori), další součástí kvalitního sushi je však také například sojová omáčka a nebo křen washabi (oni to vyslovovali washabi, osobně to znám jako wasabi, tak nevím) - receptů na sushi je však povícero.
Čemu byste se měli při jídle raději vyhnout:
  • zapichovat hůky do jídla nebo předávat sousto z hůlek do hůlek, protože toto je zvykem jen na pohřební hostině
  • hůlkami se zásadně neukazuje!
  • hůlky se drží v pravé ruce, nikdy jinak
Kromě tradiční japonské kuchyně však můžeme najít i fastfoody, které jsou oblíbené hlavně mezi mládeží.

Japonský čaj a saké
Čaj i saké (rýžové víno) se pije kdykoli a kdekoli. Čaj je však zároveň i obřadním nápojem. Čajové obřady se konají hlavně v rodinném kruhu a slouží k relaxaci a uvolnění. Čaj připravuje čajový mistr a i jeho příprava je jakýmsi malým obřadem.

*****************************
Toliko o Japonsku, zemi svázané tradicemi, která je však jednou z nejpokrokovějších, které svět zná, a která produkuje to, co máme tolik rádi - mangu a anime. :)

 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Anketa

Co je dnes za den??:)

Pondělí 12% (207)
Úterý 12.5% (215)
Středa 11.6% (199)
Čtvrtek 11.7% (201)
Pátek 13.5% (232)
Sobota 13.6% (234)
Neděle 12.8% (221)
jiný den?....xD 12.4% (213)

Komentáře

1 Clarris Clarris | Web | 27. listopadu 2008 v 12:14 | Reagovat

Tam bych chcela jet xD

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama