Koji Suzuki-Kruh:)

27. listopadu 2008 v 8:39 | Jajinka:)
Autor: Koji Suzuki (Kodži Suzuki)
Autor obálky: Ivan Brůha
Překlad: David Petrů
Počet stran: 256
Rok vydání: 2004
ISBN: 80-242-1249-8
Originální název: The Ring
Asakawa, reportér jakéhosi tokijského deníku, se vydá po stopě záhady čtyř mladých lidí, kteří zemřeli za záhadných okolností na vteřinu ve stejnou dobu, avšak prakticky každý na jiném místě. Pátrá po okolnostech a spojitostech, až se dopracuje k tomu, že si čtyři mladí lidé společně užívali před týdnem v jednom horském středisku, kam se vzápětí Asakawa také vydá, aby všemu přišel na kloub.
V jedné z chatek si pustí na recepci nalezenou neoznačenou kazetu, kterou si parta mladých pravděpodobně týden před svou smrtí také pouštěla. Shlédne celou tu znepokojivou podívanou a zjistí, že klíč k vyřešení záhady na kazetě někdo umazal. Celé se to zdá být pouhým vtipem, avšak v tom byl možná kámen úrazu čtyř mladých lidí, kteří film předtím shlédli. Asakawa s hrůzou zjišťuje, že jeho smrt možná není tak vzdálená, jak by očekával, a naplno se pouští do luštění záhady podivné kazety.
Jak se vzkaz na kazetu dostal a co znamená? Je kletba opravdová? Jestli ano, jak se dá podobná kletba zrušit? Proč se některý z mladých lidí nepokusil zakletí zlomit? Je možné, že i kdyby na kazetě bylo řešení, bylo by nesplnitelné? Klíč byl však z kazety vymazán - je vůbec ještě nějaká naděje, že bude Asakawa stárnout se svou ženou, a sledovat, jak dospívá jeho malinká dcerka...?
***
Musím říct, že toto je po dlouhé době jedna z mála knih, které jsem "zhltla" prakticky na posezení, a od které bylo velmi těžké se byť jen na chvíli odtrhnout. Po přečtení jsem ji bez váhání musela zařadit mezi mé oblíbené, protože k tomuto dílku jsem zkrátka neměla slov.
Kdo viděl americký film Kruh, dá se říct, že šlo jen o odvárek z opravdového Kruhu - knižní předloha je totiž daleko záhadnější, mrazivější, napínavější a hlavně, rafinovanější. Naprosto mě zaujala celá věc kolem kletby a hltala jsem každou další informaci o její historii a důvodu její existence, což umocňovalo celé to pomalé odhalování záhady. Nakonec jsem byla tak napjatá, jak to skončí, že se divím, že jsem v té knížce nenechala oční bulvu. :D
Opravdu můžu jedině doporučit všem milovníkům záhad, tajemna, napětí a zkrátka literatury hrůzy. Celá knížka se mi moc - víc než moc, vlastně příšerně - líbila a to mě nutí shánět další a další knihy Koji Suzukiho, který píše opravdu skvělé a hrůzostrašné věci.
A příště zase něco o Temných vodách...

 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama