Mononoke Hime (Princess Mononoke,Princezna Mononoke):)

23. listopadu 2008 v 13:36 | Jajinka:) |  ♥Mononoke Hime♥
"Již nedokáži žít mezi lidmi. Nedovedu se dívat, jak pod jejich rukama vadne život. Nezvládnu poslouchat jejich rozkazy, slepě vykonávat, co mi říkají, a sledovat, jak zvěř v lese umírá a les sám upadá do temnoty. Vše okolo mě prosí, ať žiji. Ne jako otrokyně pro dobro lidem, kteří neznají nic než pýchu a touhu po moci a bohatství, ale svým vlastním nespoutaným životem, sama pro sebe a přitom i pro všechny a všechno okolo. Tolik jsem dostala. Chci ještě víc dát. Ale jak mohu? Odejdu do lesa a nikdy se nevrátím. Zůstanu se zvířaty, promluvím se stromy, budu naslouchat dešti a konejšit kameny. A nedovolím lidem, aby jim ubližovali. Stanu se zvířetem..."


Příběh sleduje osud muže jménem Ashitaka, mladého prince z jisté části Japonska, který jezdí na podivném zvířeti, jež ze všeho nejvíce připomíná jelena s antilopími rohy (ale mám pocit, že se v příběhu někdo zmínil, že je to los). Jednoho dne, když se vracel z lovu, narazil na podivnou stvůru, která útočila na všechno, co jí stálo v cestě. Ashitaka, v domnění, že se jedná o démona, kterého není radno rozzuřit, se dal na útěk. Když ale stvůra zaútočila na vesnici, nezbylo mu, než se mu postavit. Ve chvíli, kdy jeho šíp našel svůj cíl, ukázalo se, že je to obrovský kanec pokrytý miliony podivných červovitých parazitů. Nebylo pochyb, že zvíře je prokleté. V souboji s ním ale na Ashitaku několik těchto parazitů spadlo a princ okamžitě pocítil ostrou bolest v zasažené paži. Od vědmy z vesnice se dozvěděl, že jde o velice krutou kletbu, která ho časem připraví o život. Dostal od ní jakousi věc nalezenou v těle kance, která tu kletbu zřejmě zapříčinila. A tak se náš hrdina vydává na cestu plnou dobrodružství, aby nestrávil zbytek svého života lelkováním po své domovině. A na své cestě nejenže potká spoustu zajímavých lidí a obrovských zvířat, dostane se do lesa ovládaného duchy a zaplete se do problémů jisté vesnice, které vládne jedna velmi ctižádostivá dáma, ale přijde na kloub tajemství svého prokletí a spolu s jakousi vlčí princeznou se pokusí zachránit svět...

http://chillipepper.rajce.idnes.cz/MononokeHime/images/18ej.jpg

Celý film trvá přibližně dvě hodiny, nicméně si jsem jistá, že musel tvůrcům dát tolik práce, jako běžně dá padesátidílná anime série. Zakládá se na řadě japonských legend, které tu nebudu rozepisovat (už jen proto, že je vlastně pořádně sama neznám ;)) a je rozpracovaný na všechny možné způsoby. Jediné, co příliš rozpracované není, jsou charaktery postav. Nicméně vzhledem k tomu, že se jedná o pohádku, nejsou charaktery tolik důležité. Které dítě se bude zajímat, jestli má tahle postava temnou minulost či jestli by se zachovala tak, jak se zachovala? Jisté je, že i přes tento drobný nedostatek jsem si film opravdu užila a doporučuji ho úplně každému v každé věkové kategorii. Tak příjemnou zábavu při sledování. ;)CZ version:


ENG version:
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama